Zhodnocení projektu Nové kino 2012

Zhodnocení projektu Nové kino 2012

Projekt vznikl v roce 2012 jako platforma pro distributory, kinaře, integrátory, dodavatele technologií a vybavení kin, post produkce a jiné organizace, které tento průmysl podporují, sdružují nebo na něm jinak participují.
Důvodů ke vzniku projektu bylo hned několik. Především jsme chtěli provozovatele kin a jejich zaměstnance během jednoho roku seznámit se všemi aspekty provozování digitálního, ale i zatím nedigitálního kina. Provozovatele digitálních kin připravit a seznámit se všemi možnostmi, které digitální kino a digitální éra přináší, a upozornit na změny, jež tato technologie přináší do fungování kina. Provozovatele nedigitálních kin pak na „dobu digitální" připravit. Vzdělávání provozovatelů kin u nás kromě občasných seminářů úplně chybělo. Vzhledem k postupující digitalizaci kin, kdy se provozovatelům kin dostala možnost 100% ovlivnit dramaturgii svého kina, bylo potřeba to napravit. Nový systém digitálních projekcí vyžaduje pravidelnou údržbu a servis, což stojí peníze, a je to něco úplně nového, co provozovatelé do té doby neznali, proto bylo nutné je s postupy seznámit a pomoci jim najít i vhodnou cestu k zafinancování.

Projekt byl sestaven z šesti seminářů a dvou konferencí, které byly otevřeny veřejnosti. Semináře se věnovaly těmto oblastem: provoz kina, dramaturgie, ekonomika, právní aspekty provozu kina, technika a jeden byl věnován 3D systémům. Na seminář se přihlásilo 38 zájemců, kteří byli na většině akcí. Téměř všichni účastníci tak splnili podmínku pro obdržení certifikátu Dobré kino a na poslední konferenci 11. prosince 2012 jim byly předány certikáty, které si mohou vystavit ve svých kinech a dát tím i divákům najevo, že o ně bude dobře postaráno. Zájem byl celorepublikový a seznam všech certifikovaných kin najdete na našich stránkách.

Na minulý rok jsme získali finance od Nadace Open Society Fund Praha. Tento rok jsme chtěli pokračovat jen v jednorázových akcích, které by vycházely z vytvořeného zázemí, webu a databáze informací a přednášejících, ale po závěrečném pohovoru s účastníky to vypadá, že budeme pokračovat ve stejném modelu, protože zájem je veliký, a to i v případě, že by se musel zvýšit účastnický poplatek, který byl v uplynulém roce cca 700,- Kč na jeden celodenní seminář.

Rádi bychom proto pokračovali v našem hlavním cíli, a to je změnit povědomí provozovatelů kin o tom, jak lze kino dobře a efektivně provozovat, jak se starat o techniku, dramaturgii, PR, provoz kina a další aspekty, které k provozu kina patří. Dlouhodobým cílem je zvýšit úroveň hlavně klasických kin, aby měla šanci ustát konkurenční boj a byla schopná nabídnout filmy pro všechny filmové a věkové skupiny v co nejlepší kvalitě a s co nejlepším servisem. Zatím to tedy vypadá, že projekt Nové kino 2012 bude pokračovat i v roce 2013 a budeme se muset vážně zamyslet, nad změnou názvu projektu.

Petr Vítek, iniciátor projektu Nové kino


Ke stažení

KREATIVNÍ
EVROPA

Dílčí program MEDIA

PODPORA EVROPSKÉHO AUDIOVIZUÁLNÍHO PRŮMYSLU

Velká nádhera (IT, FR, 2013)

Podpořeno MEDIA Development v roce 2009 a MEDIA Distribution

Modrý tygr (CZ,SK,DE, 2012)

Podpořeno programem MEDIA Development v roce 2009

Fair Play (CZ, SK, DE, 2014)

Podpořeno programem MEDIA Development v roce 2007

Networking novinky

DocsBarcelona Industry Uzávěrka: 28/02/19
Zlín Film Festival Uzávěrka: 01/03/19
Cinando Uzávěrka: 31/12/19

Novinky

Scenáristická soutěž FILMOVÉ NADACE

FILMOVÁ NADACE vyhlásila další ročník scenáristické soutěže pro rok 2019 v…

19/02/2019

Visegrad Film Forum v Bratislavě

8. ročník vzdělávací a networkingové akce Visegrad Film Forum se bude konat ve…

18/02/2019

Filmy podpořené KE MEDIA na Berlinale

Na 69. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Berlíně (7. - 17. 2. 2019)…

05/02/2019

Publikace

Třetí ročník soutěže #euFilmContest o cestu do Cannes

Kreativní Evropa MEDIA vyhlásila 3. ročník celoevropské soutěže #euFilmContest…

17/01/2019

Kancelář Kreativní Evropa navázala spolupráci se Cinergy Prague

Kancelář Kreativní Evropa - MEDIA navázala spolupráci se vzdělávací platformou…

19/12/2018

Naše akce

Akce již proběhla 28. 11. 2018 - 28. 11. 2018

Střed zájmu: IT

Střed zájmu: IT pořádá Kancelář Kreativní Evropa jako příležitost k inspiraci či nalezení cesty k dalšímu rozvoji projektů prostřednictvím nových technologií, k získání partnerů pro spolupráci nebo pro konzultaci vlastních záměrů. Letošní ročník jsme zaměřili na spolupráci mezi technologickými, uměleckými a kulturními obory, která v posledních letech nabývá na stále větším významu a přitahuje velkou pozornost. Moderuje: Andrea Slováková

Akce již proběhla 20. 11. 2018 - 20. 11. 2018

Seminář MEDIA Development

Seminář MEDIA Development pro zájemce o podporu v programu Kreativní Evropa - MEDIA, okruhy MEDIA Development - jednotlivé projekty, projektové soubory a TV Programming.

Akce již proběhla 8. 11. 2018 - 8. 11. 2018

Focal Point: Upcycling Cultural Heritage

Proč a pro koho pečujeme o kulturní dědictví? Co mohou paměťové instituce nabídnout společnosti? Jaký je vztah kulturního dědictví a současného umění? Kulturní dědictví spoluvytváří naši identitu, a promítá se tak do našeho každodenního života. Jestliže chceme prožít plnohodnotnou a smysluplnou budoucnost, je důležité mít stále na paměti, že historie byla kdysi současností a že naše současnost se každým okamžikem stává minulostí. Dnešní přelomová doba přináší naléhavé otázky, jak s kulturním odkazem nakládat. Nelze jej pouze uchovávat a nekriticky k němu vzhlížet, odkaz musí žít. O současných trendech v oblasti práce s kulturním dědictvím a jeho publikem budeme diskutovat s řadou zahraničních i tuzemských hostů. Naše pozvání přijali například kurátorka Centre for Contemporary Arts Glasgow Viviana Checchia (UK), ředitel Diecézního archivu Sankt Pölten Thomas Aigner (AT) nebo odborník na megatrendy Tristan Horx (AT). V panelu zaměřeném na reflexi kulturního dědictví v umělecké tvorbě zasednou například šperkařka a laureátka ocenění Designér roku roku 2017 Nastassia Aleinikava, umělkyně a držitelka ocenění Architekt roku 2017 Kateřina Šedá nebo neokonceptuální umělec Tomáš Džadoň. Konference je organizována u příležitosti Evropského roku kulturního dědictví 2018. Ten upozorňuje na význam historických památek, uměleckých děl, na řemeslné dovednosti i příběhy našich předků, které se předávají z generace na generaci. Kulturní dědictví spoluvytváří naši identitu, a promítá se tak do našeho každodenního života. Na konferenci navazuje akce Střed zájmu: PUBLIKUM, v rámci níž se představí dvanáct zajímavých příkladů práce s publikem, tentokrát z oblasti kulturního dědictví. Vstupenky na konferenci Focal Point: Upcycling Cultural Heritage i na navazující akci Střed zájmu: PUBLIKUM koupíte na stránkách Divadla Archa. Focal Point: Upcycling Cultural Heritage: 250,- / 150,- (studenti) Střed zájmu: PUBLIKUM: 150,- / 100,- (studenti) Zvýhodněné vsupné na obě akce: 300,- Upozorňujeme, že na konferenci je nutné se registrovat!

Newsletter

Kontakt

Národní 28
110 00 Praha 1

221 105 209 - 210
221 105 303 media@kreativnievropa.cz