Zhodnocení projektu Nové kino 2012

Zhodnocení projektu Nové kino 2012

Projekt vznikl v roce 2012 jako platforma pro distributory, kinaře, integrátory, dodavatele technologií a vybavení kin, post produkce a jiné organizace, které tento průmysl podporují, sdružují nebo na něm jinak participují.
Důvodů ke vzniku projektu bylo hned několik. Především jsme chtěli provozovatele kin a jejich zaměstnance během jednoho roku seznámit se všemi aspekty provozování digitálního, ale i zatím nedigitálního kina. Provozovatele digitálních kin připravit a seznámit se všemi možnostmi, které digitální kino a digitální éra přináší, a upozornit na změny, jež tato technologie přináší do fungování kina. Provozovatele nedigitálních kin pak na „dobu digitální" připravit. Vzdělávání provozovatelů kin u nás kromě občasných seminářů úplně chybělo. Vzhledem k postupující digitalizaci kin, kdy se provozovatelům kin dostala možnost 100% ovlivnit dramaturgii svého kina, bylo potřeba to napravit. Nový systém digitálních projekcí vyžaduje pravidelnou údržbu a servis, což stojí peníze, a je to něco úplně nového, co provozovatelé do té doby neznali, proto bylo nutné je s postupy seznámit a pomoci jim najít i vhodnou cestu k zafinancování.

Projekt byl sestaven z šesti seminářů a dvou konferencí, které byly otevřeny veřejnosti. Semináře se věnovaly těmto oblastem: provoz kina, dramaturgie, ekonomika, právní aspekty provozu kina, technika a jeden byl věnován 3D systémům. Na seminář se přihlásilo 38 zájemců, kteří byli na většině akcí. Téměř všichni účastníci tak splnili podmínku pro obdržení certifikátu Dobré kino a na poslední konferenci 11. prosince 2012 jim byly předány certikáty, které si mohou vystavit ve svých kinech a dát tím i divákům najevo, že o ně bude dobře postaráno. Zájem byl celorepublikový a seznam všech certifikovaných kin najdete na našich stránkách.

Na minulý rok jsme získali finance od Nadace Open Society Fund Praha. Tento rok jsme chtěli pokračovat jen v jednorázových akcích, které by vycházely z vytvořeného zázemí, webu a databáze informací a přednášejících, ale po závěrečném pohovoru s účastníky to vypadá, že budeme pokračovat ve stejném modelu, protože zájem je veliký, a to i v případě, že by se musel zvýšit účastnický poplatek, který byl v uplynulém roce cca 700,- Kč na jeden celodenní seminář.

Rádi bychom proto pokračovali v našem hlavním cíli, a to je změnit povědomí provozovatelů kin o tom, jak lze kino dobře a efektivně provozovat, jak se starat o techniku, dramaturgii, PR, provoz kina a další aspekty, které k provozu kina patří. Dlouhodobým cílem je zvýšit úroveň hlavně klasických kin, aby měla šanci ustát konkurenční boj a byla schopná nabídnout filmy pro všechny filmové a věkové skupiny v co nejlepší kvalitě a s co nejlepším servisem. Zatím to tedy vypadá, že projekt Nové kino 2012 bude pokračovat i v roce 2013 a budeme se muset vážně zamyslet, nad změnou názvu projektu.

Petr Vítek, iniciátor projektu Nové kino


Ke stažení

KREATIVNÍ
EVROPA

Dílčí program MEDIA

PODPORA EVROPSKÉHO AUDIOVIZUÁLNÍHO PRŮMYSLU

Modrý tygr (CZ,SK,DE, 2012)

Podpořeno programem MEDIA Development v roce 2009

Fair Play (CZ, SK, DE, 2014)

Podpořeno programem MEDIA Development v roce 2007

Nabarvené ptáče (CZ, UA, SK, 2019)

Podpořeno programem MEDIA Development v roce 2011

Training novinky

EAVE Producers Workshop Uzávěrka: 31/08/20
Berlinale Talents 2021 Uzávěrka: 01/09/20

Networking novinky

Cartoon 360 Uzávěrka: 24/09/20
Cinando Uzávěrka: 31/12/20
Cineuropa.org Uzávěrka: 31/12/20

Novinky

European Arthouse Cinema Day

Mezinárodní unie artových kin CICAE ve spolupráci s Europa Cinemas bude i v…

10/08/2020

Animační Espresso pro české animované projekty

Asociace animovaného filmu (ASAF) pořádá novou akci Animační Espresso, která se…

10/08/2020

Industry program Young Film Festu

Festival filmu pro mladé diváky Young Film Fest bude mít v letošním roce i…

10/08/2020

Publikace

Otevřené výzvy MIDPOINTu

MIDPOINT Institute vyhlásil výzvy na 3 své programy:  MIDPOINT Feature Launch…

30/07/2020

Záznam debaty TADY INDUSTRY

Panelová debata TADY INDUSTRY, kterou pořádali MFF Karlovy Vary a Kancelář…

13/07/2020

Naše akce

Akce již proběhla 9. 7. 2020 - 9. 7. 2020

TADY INDUSTRY

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary a Kancelář Kreativní Evropa pořádá živou panelovou debatu na téma český filmový průmysl v době pandemie, dopady krize a možná východiska pro nadcházející období.V rámci panelu vystoupí osobnosti zastupující co nejširší profesní spektrumdomácího audiovizuálního průmyslu; producenti, tvůrci, distributoři, kinaři, zástupci Státního fondu kinematografie, filmových festivalů a VOD platforem.Cílem setkání je zhodnocení účinnosti opatření, která byla v oblastiaudiovizuálního průmyslu realizována a především diskuse o nově nastavených modelech fungování, jejich udržitelnosti a dopadu, jak v případě příznivého vývoje, tak pro možný návrat krizového stavu.

Akce již proběhla 18. 6. 2020 - 18. 6. 2020

Seminář KINO 2020

Seminář pro kinaře, distributory a další filmové profesionály.

Newsletter

Kontakt

Národní 28
110 00 Praha 1

221 105 209
221 105 210 media@kreativnievropa.cz