Zavřít
Akce již proběhla

Focal Point: Upcycling Cultural Heritage

8. 11. 2018 9:30 - 8. 11. 2018 17:00 | Divadlo Archa, Na Poříčí, Nové Město
Program
Řečníci
Registrace

Proč a pro koho pečujeme o kulturní dědictví? Co mohou paměťové instituce nabídnout společnosti? Jaký je vztah kulturního dědictví a současného umění?

Kulturní dědictví spoluvytváří naši identitu, a promítá se tak do našeho každodenního života. Jestliže chceme prožít plnohodnotnou a smysluplnou budoucnost, je důležité mít stále na paměti, že historie byla kdysi současností a že naše současnost se každým okamžikem stává minulostí. Dnešní přelomová doba přináší naléhavé otázky, jak s kulturním odkazem nakládat. Nelze jej pouze uchovávat a nekriticky k němu vzhlížet, odkaz musí žít.

O současných trendech v oblasti práce s kulturním dědictvím a jeho publikem budeme diskutovat s řadou zahraničních i tuzemských hostů. Naše pozvání přijali například kurátorka Centre for Contemporary Arts Glasgow Viviana Checchia (UK), ředitel Diecézního archivu Sankt Pölten Thomas Aigner (AT) nebo odborník na megatrendy Tristan Horx (AT).
V panelu zaměřeném na reflexi kulturního dědictví v umělecké tvorbě zasednou například šperkařka a laureátka ocenění Designér roku roku 2017 Nastassia Aleinikava, umělkyně a držitelka ocenění Architekt roku 2017 Kateřina Šedá nebo neokonceptuální umělec Tomáš Džadoň.

Konference je organizována u příležitosti Evropského roku kulturního dědictví 2018. Ten upozorňuje na význam historických památek, uměleckých děl, na řemeslné dovednosti i příběhy našich předků, které se předávají z generace na generaci. Kulturní dědictví spoluvytváří naši identitu, a promítá se tak do našeho každodenního života.

Na konferenci navazuje akce Střed zájmu: PUBLIKUM, v rámci níž se představí dvanáct zajímavých příkladů práce s publikem, tentokrát z oblasti kulturního dědictví.

Vstupenky na konferenci Focal Point: Upcycling Cultural Heritage i na navazující akci Střed zájmu: PUBLIKUM koupíte na stránkách Divadla Archa.

Focal Point: Upcycling Cultural Heritage: 250,- / 150,- (studenti)

Střed zájmu: PUBLIKUM: 150,- / 100,- (studenti)

Zvýhodněné vsupné na obě akce: 300,-

Upozorňujeme, že na konferenci je nutné se registrovat!

Program 8. 11. 2018

09:00 – 09:30

Registrace

09:30 – 09:50

Oficiální zahájení

Představitel Ministerstva kultury ČR; Michal Bregant, ředitel Národního filmového archivu; Pavla Petrová, ředitelka Institutu umění – Divadelního ústavu.

09:50 – 10:30

Trendy, které hýbou společností

Tristan Horx, Future Family

10:30 – 11:10

Kulturní dědictví 3.0

Pier Luigi Sacco, profesor ekonomie kultury a expert na kulturní politiku, IULM, Milán, Itálie

11:10 – 11:30

Přestávka

11:30 – 13:00
Moderuje: Alexander Michailidis

Pro koho pečujeme o kulturní dědictví a co mohou paměťové instituce nabídnout společnosti? Panel 1

Již delší dobu se hovoří o tom, že paměťové instituce a památkové objekty musí přehodnotit své poslání. V minulosti se ustálil přístup zaměřený spíše na sběr a ochranu oproti činnosti prezentační, vzdělávací nebo zážitkové. Novým trendem je vnímat návštěvníky jako středobod organizace, vždyť právě pro ně naši minulost uchováváme. Reflektují paměťové instituce dostatečně současný stav a změny ve společnosti? Znají své cílové skupiny a dokážou je efektivně oslovovat? Muzea, knihovny a archivy disponují unikátním bohatstvím, ve svých sbírkách a fondech shromažďují a pečují o obrovské množství děl a informací. Jakým způsobem je možné aktualizovat „staré“ informace pro nové produkty, služby, zážitky či reagovat na naléhavá celospolečenská témata, aby odkaz minulosti nebyl zapomenut a žil i dnes? Jak a s kterými partnery (umělci, veřejná správa, školy, podnikatelé) spolupracovat, aby taková činnost měla co nejširší dopad?

13:00 – 14:00

Oběd

14:00 – 15:30
Moderuje: Pier Luigi Sacco

Pro koho pečujeme o kulturní dědictví a co mohou paměťové instituce nabídnout společnosti? Panel 2

15:30 – 15:45

Přestávka

15:45 – 17:00
Moderuje: Andrea Culková

Jaký je vztah kulturního dědictví a současného umění?

Kulturní dědictví a současné umění jsou často vnímány jako dva oddělené světy. Na úřadech mají samostatná oddělení i rozpočty, pracovníci paměťových institucí stejně jako umělci na sebe navzájem mnohdy hledí s nepochopením a nedůvěrou. Jak se samotným umělcům tvoří ve světě kulturního dědictví? Inspirují se minulostí? Využívají sbírky a fondy paměťových institucí? Nacházejí ve své tvorbě nové koncepty či metody? A jak umělecká díla inspirovaná kulturním dědictvím přijímá veřejnost?

Stream

Řečníci

Ludovico Solima

Ludovico Solima

Università degli Studi della Campania „Luigi Vanvitelli“, Neapol, Itálie
Viviana Checchia

Viviana Checchia

Centre for Contemporary Arts, Glasgow, Velká Británie
Thomas Aigner

Thomas Aigner

Diecézní archiv St. Pölten, Rakousko

Registrace na akci

* indicates required

Souhlasím s tím, aby pořadatel v souladu s GDPR zpracovával a uchovával následující osobní údaje.

V případě, že si nepřejete již dostávat informace z Kanceláře Kreativní Evropa, kontaktujte nás na e-mailu kultura@kreativnievropa.cz.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

Focal Point: Upcycling Cultural Heritage

Datum a čas konání
8. 11. 2018 - 8. 11. 2018
9:30 - 17:00
Místo konání
Divadlo Archa
Na Poříčí
Nové Město

Řečníci na tomto eventu

Ludovico Solima

Ludovico Solima

Università degli Studi della Campania „Luigi Vanvitelli“, Neapol, Itálie
Viviana Checchia

Viviana Checchia

Centre for Contemporary Arts, Glasgow, Velká Británie
Thomas Aigner

Thomas Aigner

Diecézní archiv St. Pölten, Rakousko

Kreativní
Evropa

dílčí program MEDIA

Podpora evropských kulturních a kreativních odvětví

Funding novinky

Training novinky

Networking novinky

Publikace

Kancelář Kreativní Evropa hledá komunikačního specialistu

Hledáme kolegyni či kolegu pro Kancelář Kreativní Evropa MEDIA na pozici komunikační specialist(k)a. Máte rádi samostatnou a tvůrčí práci s…

7. 10. 2021

Monitorovací zpráva Kreativní Evropa 2020

Evropská komise vydala monitorovací zprávu o programu Kreativní Evropa za rok 2020, ve kterém kulturní a kreativní odvětví zasáhla pandemie…

23. 9. 2021

Publikace

Publikace

Naše akce

Akce již proběhla 12. 9. 2021 - 12. 9. 2021

Kino za školou 2021: Mezinárodní konference k otázkám filmové a audiovizuální výchovy v rámci Zlín Film Festivalu

Šestý ročník mezinárodní konference Kino za školou se zaměří na učitele. Kvalifikovaných učitelů filmové a audiovizuální výchovy je málo. O cenné zkušenosti s výukou v oblasti audiovize a multimédií se s námi podělí učitelé na základních, základních uměleckých i středních školách.

Akce již proběhla 27. 7. 2021 - 27. 7. 2021

Seminář Kreativní Evropa a podpora zpravodajských médií

Seminář Kanceláře Kreativní Evropa MEDIA o možnostech podpory zpravodajských médií z programu EU Kreativní Evropa. Seminář bude probíhat v češtině. Účast na semináři je zdarma, ale je podmíněna předchozí registrací a dodržením aktuálních epidemiologických opatření. Ze semináře budeme pořizovat záznam, který bude k dispozici zde na našem webu. Další informace:…

Akce již proběhla 22. 7. 2021 - 22. 7. 2021

Jak si poradit s novými prioritami programu Kreativní Evropa

Webinář určený především producentům a producentkám audiovizuálních děl. Tématem webináře budou priority programu Kreativní Evropa – udržitelnost, rovnost pohlaví, diverzita a inkluzivita – a jejich uchopení v žádostech pro program Kreativní Evropa. Ve všech žádostech určených producentům – na Development i TV a On-line Content – se strategie zaměřené na tyto…

Newsletter

Kontakt

Národní 28
110 00 Praha 1

221 105 209
221 105 210
media@kreativnievropa.cz